ŚWIĘTOKRZYSKIE ZAPRASZA!

Czy warto wpaść na Ziemię Świętokrzyską i spędzić tu urlop, kilka dni czy też weekend? Tych, którzy doskonale znają region nie będziemy przekonywać, iż warto tu przyjechać. Odkryli oni bowiem już to co u nas najcenniejsze, co imponuje i zachwyca, co powoduje, że stale do nas wracają. Natomiast tym, którzy jeszcze się wahają i nie bardzo wiedzą po co tu przyjechać i co tu robić, przedstawiamy w skrócie kilka powodów, dla których warto odkryć magię regionu świętokrzyskiego.

Kielce – miasto 5 rezerwatów

Kielce to administracyjna, gospodarcza, kulturalna i turystyczna stolica województwa świętokrzyskiego. I jedyne na skalę europejską miasto, w granicach którego występuje aż 5 rezerwatów – 4 geologicznie i 1 krajobrazowy. Nie sposób wszystkie wymienić… Każdy jednak z pewnością słyszał o Kadzielni, gdzie odbyła się premiera słynnego Oratorium „Tu es Petrus” oraz Karczówce, wzgórzu, na szczycie którego stoi pobernardyński klasztor, i z którego rozpościera się niesamowity widok na miasto i Góry Świętokrzyskie. 

Góry Świętokrzyskie

Może i niskie – najwyższy szczyt w paśmie Łysogór – Góra Łysica ma 612 m n.p.m. – ale doskonale nadające się na wędrówki piesze dla tych mniej i bardziej zaawansowanych piechurów. My „górale niskopienni” kochamy nasze góry. A sam Jan Paweł II mówił o nich: „Góry Świętokrzyskie są dla mnie drogie, dlatego, że są ziemią Świętego Krzyża, w tej wspaniałej leśnej okolicy, w tym zdrowym powietrzu wśród prostych wierzących dusz”. 

Kraina MOCnych wrażeń

Miłośnikom mocnych wrażeń, aktywnego wypoczynku i wojaży na łonie przyrody, region świętokrzyski proponuje wędrówki piesze i rowerowe, jazdę konną, spływy kajakowe, żeglarstwo, jazdę na nartach oraz możliwość polatania na szybowcach i różnego rodzaju lotniach.

Zielone Świętokrzyskie

Świętokrzyski Park Narodowy zwany „Puszczą Jodłową”, 9 parków krajobrazowych, 72 rezerwaty przyrody i wiele pomników przyrody, jak choćby słynny 1000-letni Dąb Bartek – to nasze zielone dziedzictwo. Ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe, a przede wszystkich krajobrazowe obszary te objęte są ochroną.

Swojskie klimaty, świętokrzyskie smaki

Liczne gospodarstwa agroturystyczne zlokalizowane w najciekawszych zakątkach regionu, oferują nie tylko tanie noclegi połączone z interesującą ofertą pobytową, ale także zapewniają wyśmienitą kuchnię regionalną. Potrawy takie jak dzionie czy zalewajka świętokrzyska, przygotowywane ze składników wyprodukowanych we własnym gospodarstwie albo zebranych w lesie, stanowią nieodłączny element bogatego, regionalnego dziedzictwa kulinarnego. Może macie ochotę na marcepan z fasoli Korczyńskiej?

W rytmie kultury, historii i tradycji

Organizowane w regionie cykliczne imprezy, często z ponad 50-letnią tradycją, od wielu lat przyciągają gości z wielu zakątków naszego kraju i zza granicy. „Dymarki” w Nowej Słupi, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu, Wytopki Ołowiu w Tokarni, Leśna Apteka w Rytwianach, Jarmark Jagielloński w Sandomierzu czy Dni Kultur w Chmielniku to tylko namiastka wydarzeń mających miejsce w naszym województwie.

Ludzie

Stefan Żeromski, Noblista Henryk Sienkiewicz, Mikołaj Rej, Witold Gombrowicz, Jan Gajzler, Adolf Dygasiński, to nie jedyne postaci związane z naszym regionem, w których twórczości – na stronach powieści, w rymach wierszy – odnaleźć można utrwalone piękno Ziemi Świętokrzyskiej. Do dziś w wielu miejscach (m.in. Kielce, Oblęgorek, Nagłowice) obejrzeć można pamiątki rodzinne i przedmioty dotyczące ich życia i twórczości.       

Zdroje zdrowia i urody

Cudowny mikroklimat, słoneczna pogoda, kontakt z nieskażoną przemysłem przyrodą, a przede wszystkim uzdrowicielskie wody lecznicze i mineralne to największe bogactwo Buska i Solca-Zdroju, miejscowości uzdrowiskowych, do których każdego roku, z najodleglejszych zakątków Polski oraz Europy, przybywają kuracjusze, aby powrócić do zdrowia, zregenerować siły, przywrócić blask urodzie i poprawić kondycję …

                                                                                              Zapraszamy!