SUCHEDNIÓW zaprasza

Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych w Europie. Na północnych jego krańcach leży miasto SUCHEDNIÓW –położone jest przy trasie szybkiego ruchu  S7 w połowie drogi między Warszawą a Krakowem.

Urozmaicony krajobraz, bogaty świat roślin i zwierząt, położenie w otulinie dwóch parków krajobrazowych: Suchedniowsko-Oblęgorskiego i Sieradowickiego, obfitujących w rezerwaty i pomniki przyrody, sprawiają, że jest to świetne miejsce do wypoczynku i aktywnego poznawania przyrody i pamiątek przeszłości.

Historia Suchedniowa sięga początków XVI w. i związana jest ściśle z górnictwem i przeróbką kopalin. Do rozwoju Suchedniowa przyczynił się Stanisław Staszic ustanawiając tu Zarząd Zakładów Górniczych Królestwa Polskiego. On też zaprojektował plan urbanistyczny miejscowości.

Suchedniów, będący w okresie międzywojennym modną miejscowością letniskową, ma też związki z literaturą. Tu urodził się młodopolski poeta, opiewający piękno tej ziemi – Jan Gajzler. W latach dwudziestych mieszkał w Suchedniowie Gustaw Herling-Grudziński, opisując go później w swych książkach.

W centrum miasta znajduje się, pełny wspaniałych okazów ryb, zbiornik wodny  o charakterze rekreacyjnym. Działający tu Ośrodek Sportu i Rekreacji  – kemping 140*** -wielokrotny laureat  konkursu Polskiej Federacji Kempingu i Karawaningu „Mister Camping”, posiadający również zagraniczne rekomendacje, zapewnia warunki miłośnikom każdej formy wypoczynku, turystyki i sportu. Można się tu zatrzymać na polu namiotowym, w pokojach gościnnych lub domkach kempingowych. Na turystów czeka plaża ze strzeżonym kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu pływającego i sportowo-rekreacyjnego, sauna, korty tenisowe oraz boiska do piłki siatkowej i plażowej.

W ciszy i spokoju można wypocząć też nad drugim zagospodarowanym zalewem w pobliskich Mostkach.

W sezonie letnim w Suchedniowie odbywają się liczne imprezy. Największą z nich są czerwcowe „Świętojanki”.

Amatorzy sportu mają do dyspozycji kompleks sportowy z nowoczesną halą sportowo-rehabilitacyjną, w której rozgrywane są ogólnopolskie i międzynarodowe zawody sportowe.  

Dla miłośników pieszych wycieczek oraz cyklistów zorganizowane i oznakowane są szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, przebiegające przez obszar parków krajobrazowych. Można także, Wynajmując na miejscu konie, przemierzyć nimi oznakowany szlak turystyki konnej.

Bogata baza noclegowa (hotele, kemping, gospodarstwa agroturystyczne) a także liczne atrakcje turystyczne i wspaniała przyroda gwarantują miły wypoczynek oraz możliwość aktywnego poznawania piękna przyrody i pamiątek przeszłości.