Starachowice to jeden z największych ośrodków administracyjnych, gospodarczych i kulturalnych województwa świętokrzyskiego położony wśród lasów w północnej części województwa u podnóża Gór Świętokrzyskich w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej. Powierzchnia Starachowic wynosi 32 km², a zamieszkuje je blisko 50 tysięcy mieszkańców.

W południowej części widnokręgu widać pasmo Gór Świętokrzyskich z najwyższymi szczytami Łysicą i Łysą Górą. Wokół miasta rozciąga się wielokilometrowy pas lasów, z przewagą drzewostanów sosnowych, wspaniale nadających się do rekreacji i wypoczynku.

W obrębie miasta znajdują się trzy zbiorniki wodne: Lubianka, Pasternik i Piachy. Są to wspaniałe miejsca do wypoczynku, uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z Krytej Pływalni, boisk piłkarskich, kortów tenisowych, hali sportowej, siłowni plenerowych, basenów letnich oraz jedynej w regionie profesjonalnej strzelnicy sportowej i myśliwskiej. Starachowice to również miejsce organizacji imprez o charakterze ogólnopolskim, zarówno sportowych jak i kulturalnych.

Miasto liczy sobie blisko 400 lat. Od chwili lokacji przez kilka stuleci nosiło nazwę Wierzbnik, jednakże po wchłonięciu w XX w. osady fabrycznej Starachowice – przejęło jego nazwę.

W połowie XIX wieku powstał tu kombinat metalurgiczny wzdłuż rzeki Kamiennej. Starachowicka huta stanowiła jego pierwsze i najważniejsze ogniwo, stając się ważnym centrum przemysłu metalowego.

W dwudziestoleciu międzywojennym Starachowice stały się ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego. W latach 20. wybudowano tu fabrykę sprzętu artyleryjskiego i amunicji, zwaną powszechnie Zakładami Starachowickimi.

Po II wojnie światowej Zakłady Starachowickie przekształcono w Fabrykę Samochodów Ciężarowych i rozpoczęto w niej produkcję pierwszych w Polsce samochodów ciężarowych pod marką STAR. FSC przez lata była głównym pracodawcą w mieście, zatrudniając ponad 20 tysięcy robotników. To dzięki niej Starachowice ponownie się rozwinęły i rozbudowały.

W końcu lat 90-tych XX wieku właścicielem fabryki został niemiecki koncern MAN. Obecnie w fabryce produkowane są autobusy tej marki.

Starachowice to miasto o bogatych tradycjach gospodarczych silnie powiązanych ze Staropolskim, a następnie Centralnym Okręgiem Przemysłowym, czego dowodem jest chociażby unikalny XIX-wieczny kompleks hutniczy eksponowany w Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum”.

Dzisiejsze Starachowice to prężnie rozwijające się miasto. Na jego terenie funkcjonuje wiele firm, z których do największych należą kontynuująca tradycje przemysłu motoryzacyjnego MAN Bus oraz PKC Group, Animex, Cerrad, Cersanit, Odlewnie Polskie czy Perfopol.

Dogodne warunki do rozwoju przedsiębiorczości, coraz lepszy stan dróg, stale rozbudowywana infrastruktura, nowatorskie koncepcje zagospodarowania przestrzeni miejskich aktywność społeczna oraz walory przyrodnicze sprawiają, że Starachowice to miasto, w którym warto zamieszkać.