Skarżysko-Kamienna – miasto na szlaku

Skarżysko-Kamienna to niemal 50-tysięczne miasto położone w północnej części województwa świętokrzyskiego. Znajduje się na przecięciu głównych krajowych szlaków drogowych i kolejowych prowadzących z Warszawy do Krakowa oraz z Łodzi do Rzeszowa. Rozciąga się malowniczo w dolinie rzeki Kamiennej i dolinach jej dopływów oraz na okalających je wzniesieniach.

MIASTO ATRAKCYJNE TURYSTYCZNIE

Skarżysko-Kamienna to doskonała baza do wycieczek w region świętokrzyski, ale również w mieście znajduje się wiele wartych odwiedzenia obiektów.

Zapraszamy do Muzeum im. „Orła Białego”, które posiada jedną z największych kolekcji militariów w Polsce, zgromadzonych na obszarze ponad 1,5 ha. Można tam oglądać wyjątkowe eksponaty, które z pewnością zainteresują nie tylko miłośników historii wojskowości. Wizyta w skarżyskim muzeum to doskonałe połączenie ciekawej przygody z nauką.

W mieście znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej z jedyną w kraju repliką wileńskiej Ostrej Bramy.

Wyjątkowym miejscem jest rezerwat archeologiczny Rydno, kryjący ślady kultur ludzkich z ostatnich 14 tysięcy lat.

W mieście podziwiać można także liczne przykłady budownictwa przemysłowego i kolejowego z końca XIX wieku i pierwszych dekad XX wieku.

MIASTO WSPIERAJĄCE ROZWÓJ MIESZKAŃCÓW

Skarżysko-Kamienna to miasto otwarte na ciekawe inicjatywy i wspierające wszechstronny rozwój mieszkańców. Dzięki różnym propozycjom i projektom inspirowanym przez skarżyski samorząd i miejskie jednostki skarżyszczanie mają możliwość realizowania swoich pasji i aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym, kulturalnym i sportowym miasta. 

W mieście obowiązuje Skarżyska Karta Dużej Rodziny, dzięki której rodziny wielodzietne mogą korzystać z katalogu ulg. Miasto wspiera także seniorów – utworzona została Karta Seniora, pozwalająca osobom po 60 roku życia na korzystanie z różnorodnej oferty usług w preferencyjnych cenach, prężnie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, funkcjonują Kluby Seniora.

W Skarżysku-Kamiennej działa Miejskie Centrum Kultury, które jest przestrzenią do rozwijania pasji i talentów dla wielu mieszkańców miasta i które przyciąga atrakcyjną ofertą kulturalną oraz rozrywkową. Nie brakuje także nowoczesnych obiektów sportowych, które zarządzane są przez Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji (m.in. halę sportową, lodowisko). W Skarżysku organizowanych jest wiele imprez sportowych, które promują aktywny tryb życia – co roku odbywają się m.in. Bieg Konstytucji, półmaraton, triathlon, turnieje sportów walki etc.

MIASTO Z INWESTYCYJNYM POTENCJAŁEM

Skarżysko-Kamienna to miasto z przeszłością, ale jednocześnie miasto nowoczesne, o ogromnym potencjale i z perspektywami na dalszy rozwój. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu, atuty miasta – takie jak dogodna lokalizacja, dostępne tereny inwestycyjne, wykwalifikowana i zmotywowana kadra – dostrzega coraz więcej inwestorów zewnętrznych, także zagranicznych.

W naszym mieście profesjonalną i kompleksową obsługą przedsiębiorców lokalnych oraz zewnętrznych zajmuje się Centrum Obsługi Inwestora. COI zarządza również Skarżyskim Inkubatorem Technologicznym, który stanowi nowoczesną przestrzeń sprzyjającą rozwojowi innowacyjnych firm (SIT oferuje kompleks hal produkcyjnych i magazynowych, z zapleczem socjolno-biurowym, preferencyjne stawki wynajmu, a także opiekę merytoryczną, obsługę prawną i księgową). COI zainicjowało także utworzenie w mieście Strefy Kreatywnego Biznesu – w ramach tego projektu powstaje Inkubator Przedsiębiorczości i wkrótce stawiający pierwsze kroki w biznesie przedsiębiorcy będą mogli korzystać z przestrzeni biurowych i wsparcia szkoleniowego. Skarżysko-Kamienna posiada także nowoczesne narzędzie pomocne w przyciąganiu inwestorów – Miejską Bazę Terenów Inwestycyjnych, a od 2016 roku jest gospodarzem Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego, przyciągającego gości z Polski i wielu innych krajów.

Zapraszamy do Skarżyska-Kamiennej!