Ostrowiec Świętokrzyski – miasto dla ludzi z pasją

Ostrowiec Świętokrzyski nazywany jest sercem Doliny nad Kamienną. Bogata historia o silnych przemysłowych korzeniach oraz malownicze położenie stanowią o jego szczególnych walorach.

To właśnie te cechy stanowią o niepowtarzalnym kolorycie Ostrowca Świętokrzyskiego, czyniąc go atrakcyjnym, nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim mieszkańców i inwestorów.

Ostrowiec Świętokrzyski to nowoczesny ośrodek położony u podnóża Gór Świętokrzyskich. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się rezerwat archeologiczny w Krzemionkach z neolityczną kopalnią krzemienia pasiastego, która aplikuje do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków Ostrowca Świętokrzyskiego należą: Kolegiata pod wezwaniem św. Michała Archanioła, XIX-wieczny Zespół Pałacowo-Parkowy i pozostałości cmentarza żydowskiego z Ohelem Cadyka Halsztoka, szczególnie ważnego dla licznej społeczności chasydzkiej.

Przyjezdni są zachwyceni tym, jak bardzo zielonym miastem jest Ostrowiec Świętokrzyski. Wspaniałą zieloną enklawą i wizytówką miasta jest położony w centrum Park Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. To tutaj jest także usytuowany Amfiteatr, w którym odbywają się liczne koncerty, przeglądy i pokazy. W pobliżu parku zlokalizowany jest kompleks basenów odkrytych Rawka Od Nowa, a obok kryta Pływalnia „Rawszczyzna” goszcząca ogólnopolskie zawody pływackie i w waterpolo.

Drugim takim punktem na mapie  miasta jest przyciągający również mieszkańców gmin ościennych, położony na skraju Puszczy Iłżeckiej, Ośrodek Rekreacyjny na Gutwinie. To miejsce wybrali ostrowieccy pasjonaci biegania, zarówno indywidualni, jak i zrzeszeni w ostrowieckim oddziale BiegamBoLubię oraz w Stowarzyszeniu OstroBiec. Położony w lesie park linowy, duży staw z dwiema plażami przyciągają w lecie duże grono mieszkańców.

Ostrowiec od lat znany jest doskonałej infrastruktury sportowej oraz działalności sekcji Klubu Sportowego KSZO, który korzysta z obiektów przy ulicy Świętokrzyskiej – Miejskiego Stadionu Stadionu Sportowego oraz Hali Sportowo – Widowiskowej, gdzie odbywają się imprezy na najwyższym poziomie.

Obok sportu to wydarzenia kulturalne stanowią atrakcyjną formę spędzania czasu. Dbają o to gminne instytucje Miejskie Centrum Kultury z Kinem Etiuda, Galerią Fotografii MCK oraz przedstawicielami licznych sekcji, Biuro Wystaw Artystycznych, Miejska Biblioteka Publiczna, osiedlowe domy kultury, ale także coraz częściej również sami mieszkańcy działający w licznych stowarzyszeniach. Jesienny Salon Sztuki, Festiwal im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”, koncerty z okazji rozpoczęcia i zakończenia wakacji czy też  Dnia Dziecka, comiesięczne wystawy w obu galeriach na stałe wpisały się w kalendarz ostrowieckich imprez.

Wiara, że inwestycje w kulturę naprawdę się opłacają stała się motorem dla realizacji największej inwestycji miejskiej  – powstającego w dawnym browarze rodziny Saskich Ostrowieckiego Browaru Kultury, w którym swoją siedzibę znajdą Miejskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych oraz Miejska Biblioteka Publiczna, a także stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe. Ma to być miejsce, w którym ostrowczanie znajdą sprzyjające warunki do rozwoju swoich pasji i zainteresowań.