Kielce położone są w Górach Świętokrzyskich – ze wzgórz, którymi otoczone jest miasto, można podziwiać piękne widoki na stolicę regionu i górskie panoramy.

Miasto charakteryzuje się znacznymi różnicami poziomów – od 231 do 406 m n.p.m. – i jako jedyne w Europie posiada w swych granicach tak wielką różnorodność formacji geologicznych. Kielce nazywane są „największym muzeum geologii pod gołym niebem”. Na terenie miasta znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne. Kadzielnia, która położona jest niemal w centrum miasta, to dawny kamieniołom ze skałami liczącymi aż 380 milionów lat. Jest największym skupiskiem jaskiń na Kielecczyźnie i miejsce lubianym przez alpinistów. W nowoczesnym Centrum Geoedukacji na Wietrzni poprzez przygodę i zabawę można poznać historię Ziemi, a Ślichowice ze swoim „fałdem obalonym” są także znane geologom na całym świecie.

Najcenniejszymi i najbardziej znanymi zabytkami Kielc są Pałac Biskupów Krakowskich i Bazylika Katedralna. Pałac powstał w pierwszej połowie XVII wieku, zachował pierwotną bryłę, dekorację elewacji oraz oryginalny wystrój większości wnętrz – obecnie jest siedzibą oddziału Muzeum Narodowego. Katedra swoimi początkami sięga XII-wieku, wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana ma charakter świątyni barokowej. W kościele znajduje się koronowany przez papieża Jana Pawła II obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – patronki miasta.

Najstarsza część miasta obejmuje także Rynek i ulicę Sienkiewicza – deptak nazywany „Sienkiewką”. To właśnie w centrum znajduje się najwięcej restauracji, barów i knajpek, a czas umilają liczne wystawy i koncerty.

Nad miastem góruje wzgórze Karczówka z barokowym kościołem świętego Karola Boromeusza i klasztorem, w który kiedyś mieszkali Bernardyni, a obecnie gospodarzami są księża Pallotyni. W klasztorze można zobaczyć unikalną – odkutą w bryle rudy ołowiu, czyli galenie – rzeźbę świętej Barbary. Góra Karczówka to także kolejny rezerwat przyrody – krajobrazowy, a także miejsce, w którym przed wiekami rozwijało się górnictwo kruszcowe.